w Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne wymaga doskonałej znajomości rynku oraz wielu lat doświadczenia. Choć opłacalność inwestycji jest stosunkowo dobra, to istnieje kilka takich aspektów, jak m.in. podatek od nieruchomości komercyjnych, o których należy pamiętać.

Nieruchomości komercyjne – co to? Definicja

Dość ciekawe jest to, że w polskim ustawodawstwie próżno jest szukać definicji nieruchomości komercyjnych. Rynek nieruchomości przyjmuje, iż nieruchomości komercyjne to budynki i lokale użytkowo-usługowe, czyli nieruchomości, które są niezamieszkane i służą prowadzeniu jakiegoś biznesu.

 

Przez nieruchomości komercyjne rozumieć zatem należy obiekty wynajmowane przede wszystkim pod:

 • biura
 • restauracje
 • kawiarnie
 • puby
 • kluby
 • sklepy
 • magazyny
 • hale produkcyjne.

Kamienice jako nieruchomości komercyjne?

Warto napomknąć, że również zrewitalizowane kamienice nadają się pod inwestycje w nieruchomości komercyjne. Przykładem może być gruntowny remont kamienicy w Krakowie, przy ul. Orzeszkowej, jaki przeprowadziła nasz firma w 2017 roku. Zaplanowana przez nas inwestycyjnie rewitalizacja kamienicy objęła wydzielenie 11 mieszkań oraz 2 obiektów usługowych, do których wejścia znajdują się wprost z ulicy. W razie wątpliwości, w jaki sposób przeprowadzać podobne projekty, polecamy się do kontaktu – świadczymy usługi doradcze w tym temacie.

Opłacalność inwestycji w nieruchomości komercyjne

Zapewne zastanawiasz się teraz, czy opłacalność inwestycji w nieruchomości komercyjne jest wyższa, czy niższa w porównaniu do najmu mieszkań. Powiedzieć należy, że jest lepsza dla obiektów premium (może dojść nawet do ok. 25%). Warto także pamiętać, iż drogeria, restauracja czy sklep z odzieżą to zazwyczaj dobry, lojalny najemca – koszty dostosowania lokalu do własnych potrzeb są zbyt duże, aby często zmieniać lokalizację. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne uznawane jest zatem za dość stabilne.

Podatek od nieruchomości komercyjnych w 2022 roku

Podatek od nieruchomości komercyjnych to dawna nazwa, obecnie jedynie potoczna – od 2019 roku prawnie nazywa się go podatkiem od przychodów z budynków. Szczegółowy jego opis znajduje się w Dzienniku Ustaw Dz.U.2021.1128 w artykule 30g.

 

Co istotne podatek od nieruchomości komercyjnych płacą jedynie właściciele i współwłaściciele budynków, których oddana w ten sposób powierzchnia użytkowa przekracza 5% całej powierzchni nieruchomości. Dotyczy to również najmu na pojedyncze godziny oraz wybrane dni w miesiącu.

 

W 2022 roku podatek od nieruchomości komercyjnych wynosi 0,035% podstawy opodatkowania (czyli 0,035% przychodu). Należy go płacić co miesiąc bezpośrednio na konto Urzędu Skarbowego.

Raport rynku nieruchomości komercyjnych 2021

Niestety jeden publiczny sumaryczny raport rynku nieruchomości komercyjnych nie istnieje. Jest tak z uwagi na fakt, iż osobno podlicza się w Polsce najem magazynów, inaczej powierzchni handlowych a inaczej biurowych. Szukać zatem trzeba raportów pod konkretne nieruchomości komercyjne.

 

Gdyby próbować zebrać najważniejsze dane z 2021 roku, to ogólny raport rynku nieruchomości komercyjnych podkreślałby, że:

 • Powierzchnie przemysłowo-logistyczne notują w III kw. 2021 znaczny wzrost. Wskaźnik pustostanów to jedynie 5%, przy czym średni czynsz najlepszych obiektów kształtuje się pomiędzy 3,40 a 5,25 EUR/m²/m-c[1].
 • Wielkie nieruchomości komercyjne, takie jak centra handlowe notują 94% wskaźnika odwiedzalności. Wskaźnik pustostanów nie jest niski – w Poznaniu to 8,6%, we Wrocławiu 7,1%, średnio dla Polski 5,3%[2].
 • Rynek nieruchomości komercyjnych typu biurowce nadal notuje mniejszą sprzedaż niż w 2019 roku (o ok. 19%). Wskaźnik pustostanów wynosi 13,5%[3].

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję