w

Inwestycje w nieruchomości uznawane są dziś za dużo lepszy i bezpieczniejszy sposób inwestowania pieniędzy niż lokaty. Mieszkania nie tracą na wartości, a istnieją miasta takie jak Wrocław, gdzie cena mieszkania z rynku pierwotnego potrafi podskoczyć nawet o 9% na kwartał.

Szukam nieruchomości pod inwestycje, ale czy w dobrym miejscu?

Inwestycja w nieruchomości 2021 nie jest łatwym zadaniem – pod uwagę należy wziąć zarówno lokalizację, jak i sam budynek, a także lokalny popyt i podaż. Należy również zastanowić się jakiemu zadaniu podołamy jako inwestor; np. kamienica kameralna może przynieść nam bardzo duży zwrot, jednak remont kamienicy trwa średnio dwa lata. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na tak długi okres czekania, aż inwestycja w nieruchomość zacznie się zwracać, wówczas zainwestuj w mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym.

 

Na wynajmie możesz zarobić ok. 4-8% w skali roku, przy czym opłaca się również inwestować w zakup z myślą o późniejszej sprzedaży. Według danych Eurostatu opublikowanych w 2021 roku, ceny mieszkań w Polsce wzrosły przez ostatnią dekadę o 142%. Jest to najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej, co sprawia, że w inwestycje w nieruchomości w naszym kraju są niezwykle atrakcyjne.

Inwestycja w nieruchomość najbardziej opłaca się w tej chwili w 6 miastach

Inwestycja w nieruchomość jest najbardziej opłacalna w największych miastach – od lat polski rynek nieruchomości obserwuje migracje ludności do aglomeracji, a prognozuje się, że do 2050 roku ¾ ludności na całym świecie żyć będzie właśnie w metropoliach.

 

W 2021 roku inwestycja w nieruchomość może się zwrócić ze znacznym zyskiem nawet w jeden kwartał. Doskonale obrazują to zmiany cen mieszkań z rynku pierwotnego w III kwartale 2021 w porównaniu z II:

 • Wrocław – zmiana o 9,1%
 • Łódź – zmiana o 6%
 • Warszawa – zmiana o 4,3%
 • Kraków – zmiana o 4,1%
 • Poznań – zmiana o 3,4%
 • Gdańsk – zmiana o 0,6%.

 

Podobny zwrot przynoszą inwestycje w nieruchomości na rynku wtórnym. Ostatni kwartał przyniósł następujące wzrosty cen za m²:

 • Wrocław – 11,9% (różnica roczna 19,8%)
 • Warszawa – 7,4% (różnica roczna 12,4%)
 • Gdańsk – 5,7% (różnica roczna 16,2%)
 • Poznań – 2,2% (różnica roczna 8,5%)
 • Łódź – -4,9% (różnica roczna 16,2%)
 • Kraków – 2,6% (różnica roczna 8,8%).

Inwestycja w nieruchomości 2021 – jak się do niej przygotować?

Poza rzetelną analizą rynku nieruchomości oraz ofert, jakie są na nim dostępne pod kątem lokalizacji i wielkości popytu w danym mieście, kolejnym istotnym punktem są źródła finansowania inwestycji w nieruchomości. Inwestor, zwłaszcza początkujący, może bowiem potrzebować pomocy podmiotów trzecich, aby wykupić od razu kilka apartamentów lub przeprowadzić remont kamienicy.

 

Kredyt na inwestycje w nieruchomości jest w tej chwili dużo łatwiejszy do uzyskania niż kilka lat temu. Koniecznie trzeba mieć jednak założoną wpierw działalność biznesową, najlepiej spółkę. Im dłużej utrzymuje się ona na rynku, tym jest bardziej wiarygodna dla banku. Kredyt inwestycyjny może opiewać nawet na kwotę do 3 mln zł. Zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości, a minimalny wkład własny musi opiewać na 10% całej sumy.

Poradnik inwestora rynku nieruchomości? Żadna książka nie…

Istnieją kierunki studiów, takie jak zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami, a także poradniki inwestora rynku nieruchomości, warto jednak zaznaczyć, iż inwestycja w nieruchomość nie jest czymś biało-czarnym, co da się przełożyć 1:1 na papier. Teoria – zwłaszcza z zakresu prawa najmu i sprzedaży nieruchomości – bardzo się przydaje, nic jednak nie zastąpi wiedzy popartej praktycznym doświadczeniem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy Twoja inwestycja w nieruchomości 2021 się opłaci, pragniesz zweryfikować swoje pomysły lub szukasz nowych, pewnych inwestycji, skontaktuj się z nami – profesjonalnie zajmujemy się konsultingiem dewelopersko-inwestycyjnym, ponadto sami jesteśmy deweloperem małych osiedli i odrestaurowanych kamienic. Naszym głównym rejonem działania jest krakowski rynek nieruchomości, realizujemy jednak projekty również we Wrocławiu, Trójmieście, Warszawie i Łodzi.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję