w

Apartamenty przy latarni

Drugiej takiej inwestycji nad polskim morzem jeszcze nie było. Obok zabytkowej latarni w Helu wyrosną luksusowe apartamenty Helsk Residence. Niema wątpliwości, że to oferta skrojona pod inwestorów.

 

Michał Tokarczyk

Inwestycja o nazwie Helsk Residence powstanie przy ul. Bałtyckiej, obok zabytkowej latarni morskiej i domu latarnika. W Helu trudno o lepszą lokalizację. Dookoła rośnie sosnowy las, do najbliższego wejścia na plażę idzie się 10 minut, a do nadmorskiej promenady – o 3 minuty krócej. Budynek o białej elewacji i spadzistych dachach zostanie zbudowany na planie litery E. Nie przekroczy linii drzew – będzie miał jedno piętro. Taka wysokość wynika z ustaleń konserwatorskich. W środku znajdzie się 16 apartamentów o metrażach od 26 do 62 mkw. (te większe są sprzedawane z antresolą) oraz sauna z minibarem.

 

Helsk Residence stawia krakowska spółka Money Square Investment. Jej specjalnością są rewitalizacje zabytkowych budynków. Na koncie ma min. fabrykę Karola Scheiblera w Łodzi i Młyn Lelitów w Nowej Hucie.

 

Apartamenty mają być wykończone pod klucz. Deweloper chce sięgnąć po min. art deco, brutalizm i styl skandynawski. – Nasza inwestycja jest przeznaczona dla koneserów wyjątkowego klimatu. Chcieliśmy, aby jej wygląd mocno nawiązywał do obecnych tu wcześniej form architektonicznych. Działamy w obrębie zabytków, a to wymaga szczególnej dbałości – tłumaczy Dariusz Jagusiak z zarządu Money Square Investment. – Materiały zastosowane do rewitalizacji na Helu to nie są materiały klasy premium, tylko superpremium.

 

Metr mieszkania za 18 tyś. zł

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że deweloper skroił ofertę pod inwestorów z zasobniejszym portfelem, którzy w sezonie wynajmą lokale turystom. Z jednej strony nowe budynki to większe wpływy do budżetu miasta. Z drugiej – ceny metra kwadratowego w Helu ostro poszły w górę. Jak podaje portal- nieruchomości- online. pl, w listopadzie 2022 r. za metr mieszkania w Helu trzeba było zapłacić ponad 18 tyś. zł. To wzrost aż o 5 tyś. zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Przez ostatnie 12 miesięcy zauważalnie zwiększyła się podaż na mieszkania z segmentu premium – mówi Alicja Palińska z działu analiz nieruchomosci-online.pl. – Pojawienie się w ofercie apartamentów wycenionych na 1-2 min zł spowodowało znaczny wzrost średniej ceny ofertowej. Ponadto pojawienie się inwestorów mogło wpłynąć na podniesienie cen tych nieruchomości z rynku wtórnego, które już wcześniej były w ofercie. Taka zależność jest typowa dla popularnych lokalizacji turystycznych.

 

Mieszkańców nie stać na helskie apartamenty

Money Square Investment objął ceny tajemnicą, ale z pewnością będą one słone. W sąsiedniej Jastarni deweloper EuroStyl buduje osiedla Wydma i Las. Ceny mieszkań na rynku wtórnym są od 30 tyś. zł za mkw. Tymczasem średnia pensja w powiecie puckim wynosi ok. 5,2 tyś. zł brutto. – Turystyka w Helu w zasadzie wymknęła się spod kontroli, gdyż
doprowadziła min. do znacznego wzrostu cen nieruchomości, a także cen usług i produktów podstawowych. Te uwarunkowania sprawiają, że młodzi ludzie nie są w stanie kupić mieszkania, a koszty życia wzrosły – tłumaczyła niedawno na łamach ” Wyborczej” prof, dr hab. Iwona Sagan, kierowniczka Zakładu Geografii Społeczno-Ekono-micznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jej słowa niejako potwierdza GUS. Jak wynika z najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego, przez ostatnią dekadę z Helu wyjechało 25 proc. mieszkańców. To najszybciej wyludniające się miasto w Polsce.

 

Wizualizacja budynku
Wizualizacja budynku
Wizualizacja mieszkania stylu BOSSMAN
Wizualizacja mieszkania stylu BOSSMAN

 

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję