w House flipping

House flipping w Polsce – na czym polega to inwestowanie w nieruchomości?

House flipping w Polsce to już szacunkowo ok. 6% wszystkich transakcji. Inwestowanie w nieruchomości sposobem “na flipa” zyskuje na popularności – dowiedz się czym się charakteryzuje.

House flipping – cóż to takiego?

House flipping, tudzież “sposób na flipa” czy “przerzucanie domów”, to sposób na inwestowanie w nieruchomości, który bazuje na jak najtańszym zakupie mieszkań i kamienic z rynku wtórnego, szybkie podniesienie ich standardu lub atrakcyjności (np. remont kamienicy, remont mieszkania, dociągnięcie cieplika miejskiego albo prawne uporządkowanie księgi wieczystej), a następnie sprzedaż nieruchomości.

 

House flipping niekoniecznie oznacza, że cała nieruchomość zostanie idealnie odnowiona – często wystarczy pozbyć się największych dla potencjalnych kupców przeciwności (np. brak podłączenia gazu, nieuporządkowany stan wieczysty, wymiana okien). Innymi słowy, house flipping w Polsce rośnie na popularności dzięki temu, że ludzie ogólnie boją się “dużych remontów”. Wpływ na to mają nie tyle koszty, ile brak fachowców dostępnych od ręki.

House flipping a krótkoterminowe inwestowanie w nieruchomości

House flipping w Polsce to przede wszystkim “łowienie okazji” – nierzadko szukanie mieszkań o skomplikowanych stanie prawnym lub w totalnej ruinie. Krótkoterminowe transakcje spekulacyjne (inwestowanie w nieruchomości na zasadzie korzystnego kupna i szybkiej odsprzedaży po lepszej cenie) tym się różnią od house flippingu, że nie wykorzystują tzw. asymetrii informacji. Mowa tu o niedostatecznej, zbyt małej wiedzy sprzedającego nieruchomość. Sądząc, że skoro jest ona zniszczona, nie spodziewa się lepszej ceny, więc sprzedaje ją poniżej wartości rynkowej.

House flipping w Polsce – raport 2021

W 2021 roku house flipping w Polsce doczekał się w końcu swojego raportu pt. „Zjawisko flippingu na polskim rynku mieszkaniowym”[1]. Jego autorzy podkreślają, że house flipping zaczął się robić popularny w naszym kraju, począwszy od przełomu lat 2016/2017, a rozsławiły go pierwsze programy TV pokazujące jak inwestować w nieruchomości na flipa, czyli samodzielnie robić remont zakupionego mieszkania po to, by na tym zarobić.

 

Według raportu najlepsze do tego są Bydgoszcz i Katowice – to w tych miastach wtórny rynek nieruchomości stwarza najlepsze warunki na house flipping. Jego udział we wszystkich transakcjach w 2020 roku wynosił w nich 11-14%, gdzie dla całej Polski house flipping wyniósł ok. 6%.

 

Co ciekawe, house flipping w Polsce wykonywany jest głównie przez osoby fizyczne (stanowią one aż ⅘ wszystkich inwestorów).

Ile trwa inwestowanie w nieruchomości na flipa i ile można zyskać?

Według autorów wspomnianego wyżej raportu house flipping w Polsce (jako proces od momentu zakupu do momentu sprzedaży) trwa średnio mniej więcej 5 miesięcy. Dane z lat 2017–2020, jakie przeanalizowali autorzy, sugeruje, że house flipping pozwalał zyskać średnio 32% na wartości transakcji. Zdarzało się i jednak, że inwestowanie w nieruchomości w ten sposób miało dużo wyższą opłacalność – zwroty rzędu 100, a nawet 200%, o jakich czasem można czytać na blogach dla flipperów, mogą być prawdziwe.

Jak pozyskuje się środki na house flipping w Polsce?

Inwestowanie w nieruchomości w ten sposób jest mało opłacalne z kredytu. Dużo częściej flipperzy posiadają własne fundusze lub poszukują tzw. inwestorów pasywnych, którym wystawia się weksle lub robi odpowiedni wpis w księdze wieczystej nieruchomości. Taka pożyczka na house flipping ma zazwyczaj oprocentowanie 5-15% i jest zaciągana na okres 1-2 lat.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję