w

Rewitalizacja kamienicy może stać się niezwykle interesującą opcją dla kogoś, kto zastanawia się jak zostać małym deweloperem. Stare kamienice, które przeszły gruntowny remont uważane są za nieruchomości premium – cena sprzedaży 1 m² jest wyższa nawet o 3 tys. złotych niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.

Kto to jest deweloper?

Deweloper to przedsiębiorca, którego trzon działalności stanowi inwestowanie w nieruchomości. Mały deweloper buduje małe osiedla domków jednorodzinnych lub plomby. Może też inwestować w zakup i remonty kamienic tak, aby uczynić z nich lokale premium. Deweloper zajmuje się zarówno wyszukiwaniem odpowiednich pod inwestycje działek i nieruchomości, jak i wyborem projektu architektonicznego, uzyskaniem stosownych zezwoleń, a także zarządzaniem całym procesem sprzedaży lub najmu.

Opłacalność inwestycji w stare kamienice w 2021 roku

Kamienica kameralna w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Trójmieście czy Wrocławiu, może przynieść zwrot z inwestycji na poziomie 25-50%. Wszystko zależy od ceny zakupu, kosztów remontu oraz atrakcyjności nieruchomości. Mieszkanie na sprzedaż w odremontowanej kamienicy ma zazwyczaj cenę powyżej 10 tys. zł za m² – w Warszawie bywa i 20 tys. zł za m².

 

Szacuje się obecnie, że żeby zostać małym deweloperem, potrzebujesz co najmniej 5 mln zł na start.

Remonty kamienic – rzeczywiste koszty

Warto zaznaczyć, że remonty kamienic często kosztują 2 razy tyle, co sam zakup budynku. Jest tak, szczególnie gdy rewitalizacja nieruchomości pociąga za sobą obowiązek konsultacji z konserwatorem zabytków. Odrestaurowanie oryginalnych mozaik i elementów dekoracyjnych pociąga za sobą trzykrotnie większe sumy, niż gdyby kamienica kameralna nie była zabytkowa. Takie budynki, jak stare kamienice bardzo często trzeba w zasadzie całkowicie “wybudować na nowo” – zostawia się grube mury z cegły, ale koniecznym jest wymienić elektrykę, hydraulikę, drzwi, okna, posadzki i system grzewczy. Warto też od razu zastanowić się nad windą – pomimo wyższych kosztów, opłacalność inwestycji może wówczas wzrosnąć. Większość ludzi szuka mieszkań do 3 piętra, a kamienice mają zazwyczaj 5. Winda pozwoli zwiększyć cenę za sprzedaż lub najem.

Jak zostać małym deweloperem, który zajmuje się kamienicami?

Przede wszystkim, żeby zostać małym deweloperem, koniecznym jest posiadać legalnie działającą firmę-spółkę. Jeżeli już jakaś kamienica kameralna wpadła Ci w oko i masz pewność, że jest dobrze zlokalizowana, najlepiej jest równocześnie sprawdzić jej stan techniczny z ekipą remontową (remonty kamienic mogą być tak kosztowne, że opłacalność inwestycji będzie zbyt niska) i sprawdzić opcję kredytu na inwestycje w nieruchomości. Gdy masz już skrupulatnie policzone wszystkie koszty, pora określić spodziewany czas zwrotu z inwestycji, skalkulować co się będzie bardziej opłacało (sprzedaż czy najem) oraz obliczyć różne warianty ROI. Przykład jak obliczać opłacalność inwestycji znajdziesz TUTAJ. Następnie przychodzi pora na zakup nieruchomości i uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

 

Jeżeli masz wątpliwości odnośnie do planowanej inwestycji w nieruchomości, skontaktuj się z nami – jesteśmy ekspertami usług doradczych dla deweloperów i inwestorów.

O co pytać dewelopera kamienic, gdy chcemy kupić kilka lokali?

Jeśli okaże się, że Twój budżet na inwestycje w nieruchomości jest jednak zbyt mały, by zostać deweloperem kamienic (np. stać Cię na zakup kamienicy, ale nie na jej odrestaurowanie), to możesz też wejść w spółkę z takimi firmami jak nasza – wówczas za odpowiednią ilość udziałów, możemy wesprzeć Cię finansowo i pomóc z projektem.

 

Możesz też zgłosić się do dowolnej firmy deweloperskiej i zaproponować współpracę – np. wyłożenie środków na zakup kilku mieszkań. 

O co pytać dewelopera kamienic? Przykładowo:

  • o czas realizacji, czyli oddanie pod klucz,
  • o sposoby finansowania inwestycji,
  • o prawo własności,
  • o hipotekę,
  • o planowany czynsz,
  • o plany dotyczące wspólnych przestrzeni (podwórka, klatki schodowej, miejsc parkingowych),
  • o pozwolenia na budowę,
  • o materiały budowlane (ich jakość),
  • o wcześniejsze inwestycje w nieruchomości tego typu (czy przeprowadzał już remonty kamienic? Czy ma jakieś odrestaurowane kamienice w Krakowie lub innym mieście, którymi może się pochwalić?),
  • i oczywiście o ceny – przy zakupie części kamienicy śmiało możesz negocjować.

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję