w Twój pierwszy projekt deweloperski

 Jak zostać deweloperem? Twój pierwszy projekt deweloperski

 

 

Zastanawiasz się, jak zostać deweloperem? Nie chodzi tylko o to, abyś zgromadził odpowiednio wysoki kapitał i wybrał dobry grunt pod nieruchomość. Wsparcie specjalisty jest zawsze dobrym sposobem na uniknięcie błędów początkującego.

Deweloper – kto to?

 

Deweloper jest inwestorem, który działa na rynku nieruchomości. Może on zarówno inwestować swoje środki w remonty kamienic, jak i budować nowe inwestycje mieszkaniowe lub biurowe. Co istotne, najpierw wybiera i kupuje odpowiedni grunt lub budynek, a potem wspiera cały proces budowlany – od projektu architektonicznego, przez właściwą budowę, aż po zarządzanie sprzedażą lub wynajmem gotowego obiektu.

 Ile zarabia deweloper?

 

To, ile zarabia deweloper, zależy od projektu. Inną stopę zwrotu dają remonty kamienic w dużym mieście, a inną małe osiedle na obrzeżach. Przyjmuje się jednak, że 25-35% zwrotu z inwestycji to minimum, na jakie można liczyć, o ile Twój projekt deweloperski rzeczywiście jest przemyślany. Wsparcie specjalisty-konsultanta może tu pomóc uniknąć błędów.

Jak zostać deweloperem?

 

Nie ma typowej szkoły deweloperskiej ani żadnych certyfikatów. Oznacza to, że deweloperem zostać może w zasadzie każdy. Żeby jednak wystartować w tej branży, konieczne jest posiadanie odpowiednio dużego kapitału, minimum wiedzy i najlepiej sporo doświadczenia.

 

Na obecny moment szacuje się, że aby rozpocząć mały projekt deweloperski, potrzeba minimum 5 mln złotych – ⅕ z tego to koszt gruntu, a za resztę można wybudować kilka małych domów albo przeprowadzić remont kamienicy. Ale co z resztą? Jak zostać deweloperem, jeżeli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy budowlanej i nigdy tego nie robiliśmy? Wówczas najlepiej jest zgłosić się do specjalisty po odpowiedni konsulting. Jest to o tyle istotne, że naprawdę warto, aby ktoś z doświadczeniem ocenił najpierw Twój projekt deweloperski, wsparł Cię prawniczą i branżową wiedzą, a także doradził w kwestii komercjalizacji, budowy i możliwości pozyskania dodatkowego finansowania.

4 kroki jak zostać deweloperem

 1. Załóż firmę

Zdziwiłbyś się, ile osób zastanawia się, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania. Przede wszystkim liczy się tu wiarygodność. Najlepiej jest zatem założyć spółkę zarejestrowaną w KRS: spółkę komandytową lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

 2. Pozyskaj zewnętrzne finansowanie

Z uwagi na fakt, że mało kto od razu posiada środki na swój pierwszy projekt deweloperski, to należy postarać się o tzw. kredyt deweloperski. Środki otrzymywać będziesz z niego w ratach, a spłacać je będziesz stopniowo z wpłat swoich klientów. Możesz też wejść w spółkę z już istniejącym deweloperem, który w ramach wymiany za udziały, pomoże Ci przeprowadzić remonty kamienic albo wybudować osiedle.

3. Opracuj swój projekt – inwestycje Kraków, remonty kamienic a może jeszcze coś innego?

Branżowa wiedza jest niezbędna, aby uniknąć błędów i dobrze oszacować zwrot z inwestycji. Zrób odpowiedni research rynku – sprawdź, jakie są ceny nieruchomości konkurencji, upewnij się, że kamienica kameralna, którą chcesz rewitalizować rzeczywiście jest “do uratowania” itp. Ten etap wymaga od Ciebie sporo szukania i umiejętności analitycznych.

4. Skonsultuj projekt deweloperski ze specjalistą z branży

Tak, jak wspomnieliśmy, bez doświadczenia trudno jest uniknąć błędów. Żeby zmaksymalizować zyski i nie pomylić się, co do długości budowy, każdy początkujący deweloper powinien po prostu skonsultować swój projekt z kimś, kto już budował komercyjnie domy albo przeprowadzał remonty kamienic. Przy kilku milionach złotych, które musisz wyłożyć na inwestycję, koszt profesjonalnego konsultingu naprawdę nie jest wysoki.

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję