w Nowe życie starych kamienic - remont kamienicy dobrym sposobem na inwestycję

 Nowe życie starych kamienic – remont kamienicy dobrym sposobem na inwestycję

 

Remont kamienicy to zazwyczaj kolejny krok po zakupie zabytkowej nieruchomości przez inwestora. Bez niego ciężko jest “dobrze” zarobić na inwestycji. Dopiero kompleksowa rewitalizacja nieruchomości otwiera drzwi do rynku premium, który od lat nieustannie rozwija się w Polsce.

 Czy warto inwestować w remont kamienicy?

 

Istnieje szereg argumentów przemawiających za inwestycją w remont kamienicy:

  • stare kamienice są zazwyczaj zlokalizowane w ścisłym centrum miasta lub w najbliższych centrum dzielnicach, a jak wie każdy inwestor, im bliżej centrum, tym cena za metr kwadratowy diametralnie rośnie,
  • w związku z unikalnym stylem i klimatycznością kamienic sporo mieszkańców dużych miast preferuje zakup mieszkań we właśnie tego rodzaju budynkach. Cegła, grube ściany, wysokie sufity i okna, nierzadko piękne ornamenty – wszystko to wpływa na wysokie ceny sprzedaży i najmu. Mieszkania w zrewitalizowanych kamienicach idealnie nadają się pod apartamenty premium,
  • jeśli remont kamienicy pozwala zachować zabytkowe piece czy oryginalne stiuki i drewniane podłogi, to również znacząco podnosi wartość inwestycji,
  • na rynku nieruchomości mieszkania w odremontowanych kamienicach to prawdziwe perełki – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google frazę “mieszkanie kamienica kraków” albo “mieszkania na sprzedaż kraków stare miasto kazimierz” – wyników znajdziemy zaledwie kilkanaście, a niska podaż przy wysokim popycie pozwala windować cenę i uzyskać wyższą stopę zwrotu z inwestycji.

Remont kamienicy – czy zawsze się opłaca?

 

Niestety nie. Inwestycje w stare budynki mogą być ryzykowne, jeżeli zapominamy o podstawach. Remont kamienicy stanowić może doskonałą inwestycję w rynek nieruchomości tylko o ile:

  1. dobrze wybierzemy odpowiednią lokalizację (najbardziej opłacalne są duże miasta),
  2. posiadamy niezbędny kapitał, aby dokończyć rewitalizację w zaplanowanym czasie,
  3. dobrze oszacowaliśmy całościowy koszt (remont kamienicy to zazwyczaj koszt rzędu kilku-kilkunastu milionów złotych).

 

Jako przykład weźmy kamienice Kraków: aktualnie, za metr kwadratowy budynku do remontu na Starym Mieście lub takich dzielnicach, jak Kazimierz czy Grzegórzki Stare, zapłacimy ok. 7-10 tys. złotych. Z kolei za metr wyremontowanego lokalu w tej samej lokalizacji uzyskamy od 13 do nawet 17 tys. złotych. O ile więc remont kamienicy wyniesie nas maksymalnie 2 tys. złotych i tak zyskać możemy nawet 100% tego, co zainwestowaliśmy w nieruchomość.

Ile kosztuje remont kamienicy?

 

Planując gruntowny remont kamienicy, należy liczyć się z kosztem minimum 1000 zł za metr kwadratowy. Częściej, szczególnie teraz przy wciąż drożejących kosztach materiałów budowlanych, koszt ten sięga nawet 1500-2000 zł. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim stanie jest oryginalnie budynek, w jakim standardzie chcemy wykończyć mieszkania oraz czy jest to zabytkowa kamienica i możemy liczyć na dotacje (rewitalizacja nieruchomości jest często wspierana przez gminy).

H2: Remont kamienicy a jej rewitalizacja – różnice

 

Poruszając taki temat, jak zabytkowe kamienice Kraków, Łódź, Wrocław, Warszawa czy Trójmiasto, nie sposób nie wspomnieć, że rewitalizacja nieruchomości to coś więcej niż tylko remont kamienicy. Nie chodzi tylko o to, aby w klimatyczne inwestycje mieszkaniowe Kraków czy inne polskie miasto stało się bogate. Odnowa elewacji, modernizacja instalacji i przeobrażenie starych kamienicznych mieszkań w atrakcyjne lokale na sprzedaż lub wynajem staje się wówczas częścią znacznie szerszego procesu zamiany zdegradowanych obszarów w dzielnice, w których znów chce się żyć. Dzięki estetyzacji budynków i zadbaniu o szereg dodatkowych funkcjonalności, wykraczających poza zwykły remont kamienic, nieruchomości takie zaczynają stawać się atrakcyjne dla przedsiębiorców i “młodych ambitnych”.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję