w Odpowiedzialne budownictwo a projekty zgodne z naturą

Odpowiedzialne budownictwo a projekty zgodne z naturąnowe inwestycje Kraków

Nowe inwestycje w Krakowie i innych dużych miastach coraz częściej rozpatruje się pod kątem tzw. odpowiedzialnego budownictwa. Choć wielu deweloperów dopiero raczkuje na ten temat, coraz wyższa świadomość ekologiczna lokatorów nieruchomości nie pozostawia wyboru – projekty deweloperskie muszą być zgodne z naturą.

Odpowiedzialne budownictwo a nowe inwestycje w nieruchomości

Od ponad dekady inwestowanie w nieruchomości deweloperskie przestaje być kwestią tylko i wyłącznie budowy, zysku i gospodarki. Odpowiedzialne budownictwo to odpowiedzialność dewelopera na wielu polach, z których kluczowe to:

  • odpowiedzialność użytkowa wobec najemców i lokatorów nieruchomości – projekty deweloperskie muszą być przede wszystkim funkcjonalne i mieć na względzie zdrowie ludzi,
  • odpowiedzialność środowiskowa podczas budowy – należy segregować odpady, tam, gdzie jest to możliwe, należy korzystać z materiałów zgodnych z naturą, planując nowe inwestycje mieszkaniowe (Kraków i wszystkie polskie miasta) starać się wpisać je w naturalny krajobraz, uwzględnić lokalną florę i faunę, a podczas budowy osiedli mieszkaniowych, pamiętać o stworzeniu skwerów z zielenią i drzewami (“ekologiczne osiedla mieszkaniowe” nie są już trendem a koniecznością),
  • odpowiedzialność na linii deweloper-inwestor – odpowiedzialny biznes dotrzymuje terminów, rozsądnie szacuje koszty, jest świetnie zorganizowany logistycznie, dba o bezpieczeństwo pracowników budowy i bezpieczeństwo nieruchomości, które stawia.

 

Zrównoważone projekty deweloperskie mają również nie tylko sens ekologiczny, ale i ekonomiczny. Natura należy do najważniejszych zasobów każdego kraju i regionu – na łamiące tę zasadę nowe inwestycje Kraków, który jest wszak miastem typowo turystycznym, nie może sobie pozwolić. Zanieczyszczenie powietrza czy brak zieleni skutecznie obniżają atrakcyjność miasta.

Jakich materiałów użyć by inwestycja była zgodna z naturą?

Przez ostatnią dekadę inwestycje w nieruchomości deweloperskie znacznie zmieniły się dzięki kolejnym wymogom Unii Europejskiej (np. współczynnik przenikalności cieplnej ścian zewnętrznych został obniżony o ¼ , co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie), ale i takim technologiom, jak BIM, które już na etapie projektowania pozwalają dobrać jak najbardziej nietoksyczne, ekologiczne materiały.

 

Aby inwestycja deweloperska była zgodną z naturą, warto używać takich materiałów i rozwiązań, jak:

  • zasilanie oparte o odnawialne źródła energii (np. farmy wiatrowe, panele słoneczne),
  • cegła,
  • drewno, bambus, korek (naturalne materiały wykończeniowe),
  • prefabrykowane płyty betonowe
  • plastik z recyklingu,
  • bio pianki poliuretanowe na bazie roślin,
  • paździerze konopne.

Ekologia a nowe inwestycje – Kraków

Czy jeśli chodzi o zgodne z naturą nowe inwestycje – Kraków ma się czym pochwalić? W minionym roku 2021 znacznie częściej było słychać o aferach związanych z przeciwstawnymi interesami deweloperów i ekologów (mowa oczywiście o słynnym konflikcie o zabudowę łąk na krakowskich Klinach) niż o osiedlach, w których zastosowano odpowiedzialne budownictwo.

 

Dobrym przykładem, jeśli chodzi o odpowiedzialne budownictwo w Krakowie, jest z kolei wybudowana przez nas inwestycja Osiedle Sąsiadów (ul. Petrażyckiego, Kraków). 16 postawionych tam przez naszą firmę domów, zlokalizowanych zostało w sielskiej, zielonej przestrzeni. Każdy z nich to inteligentny dom, w którym ogrzewanie, klimatyzacja i oświetlenie są centralnie sterowane w celu zapewnienia maksymalnej efektywności energetycznej i ekonomicznej. 

Projekty zgodne z naturą da się realizować. Trzeba jedynie chcieć i posiadać stosowną wiedzę i doświadczenie. Należy pamiętać, aby inwestycje w nieruchomości tego typu były atrakcyjne dla lokatorów.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję