w

Księży Młyn to największy zabytkowy zespół fabryczny Łodzi i symbol jej przemysłowej historii.

 

Niszczejąca dotąd część Przędzalni Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi stanie się wielofunkcyjnym kompleksem łączącym funkcje mieszkalną, gastronomiczną i usługową. Powstanie tam łącznie 277 mieszkań. Projekt czeka na pozwolenie na budowę.

 

Rewitalizacja Księżego Młynu

Księży Młyn – fabryczne imperium nad rzeką Jasień – stworzone zostało w latach 70. XIX-wieku w miejscu dawnej osady młyńskiej przez urodzonego w Nadrenii łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. Nazywano go królem bawełny, bo należało do niego największe przedsiębiorstwo włókiennicze na terenie Królestwa Polskiego.

 

Na Księżym Młynie stworzył miasto w mieście, przestrzeń łączącą wiele funkcji. Zakłady pracy, takie jak tkalnia, wysoka i długa na 200 m przędzalnia bawełny, magazyny stały obok robotniczych famuł, szkoły, sklepów, własnej elektrowni, remizy straży pożarnej, willi fabrykanckich.

 

Obecnie te tereny przechodzą stopniową rewitalizację. Część działek sprzedawana jest pod prywatne inwestycje i tak powstały na przykład Lofty u Schieblera oraz biurowce Armada i Textorial. Z miejskiej inicjatywy w dawnym magazynie działa natomiast Fabryka Sztuki Artinkubator.

 

Trwa też rewitalizacja famuł, czyli dawnych osiedli robotniczych. To dwukondygnacyjne bliźniacze budynki, które ciągną się na Księżym Młynie długimi rzędami. Do końca przyszłego roku modernizację przejdzie kolejnych 5 adresów.

 

Jak zmieni się Przędzalnia na Księżym Młynie

Zakład przy ul. Przędzalnianej na Księżym Młynie, podzielony między dwóch inwestorów, do tej pory został zrewitalizowany w połowie – w jednej części starej Przędzalni działają wspólnota mieszkaniowa i lofty apartamentowe. Druga część terenu była niezagospodarowana i niszczała. Teraz ona zostanie odnowiona razem z otaczającymi ją zabudowaniami czyli m.in. z zabytkowym domem Wendischa, ambulatorium i garażami.

 

Właścicielem obiektów, które mają przejść kompleksowy remont jest firma Money Square Investment. Ma już przygotowany projekt typu mixed-use, akceptację służb konserwatorskich. Czeka na wydanie pozwolenia na budowę.

 

Według planów inwestora, w najbardziej okazałym budynku, czyli 7-kondygnacyjnej starej przędzalni – mają się znaleźć mieszkania (od 34 do 214 m2, wysokość niektórych przekroczy 4 m).

 

Pozostałe zabudowania zostaną zaadaptowane głównie na lokale gastronomiczne, a pomiędzy nimi powstanie rynek z terenem zielonym i fontanną.

 

Zależy nam, aby charakter działalności najemców był spójny z klimatem miejsca i potrzebami mieszkańców. Nie zamykamy się przy tym też na „niszowe” usługi, jak np. pracownie krawieckie czy szewskie, które podkreślałyby szczególną historię tego miejsca i promowały usługi lokalnych przedsiębiorców – zaznacza Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

 

Częścią założenia ma też być nowobudowana, 4-piętrowa zabudowa mieszkalna o powierzchni prawie 100 m². Łącznie oddanych tam zostanie 277 mieszkań.

 

Przędzalniana 71, Łódź

Money Square Investment planuje realizację 277 mieszkań. Powstanie 10 lokali gastronomiczno-usługowych, a także garaż podziemny na 412 samochodów. W tej chwili inwestor czeka na wydanie pozwolenia na budowę.

 

Inwestor od 11 lat działa na rynku nieruchomości, ma w portfolio łącznie 35 realizacji, z których wiele to wynik współpracy z konserwatorami zabytków. Firma zrewitalizowała m.in. krakowskie kamienice przy ul. Czystej, Rakowickiej, Kolberga czy Kołłątaja, pracuje nad modernizacją młyna Lelitów w Krakowskiej Nowej Hucie i zabytkową willą przy ul Kościuszki w Sopocie. Działa też we Wrocławiu i na Helu.

 

Wizualizacja zagospodarowania terenu Przędzalniana 71
Wizualizacja zagospodarowania terenu Przędzalniana 71

 

źródło: muratorplus.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję