w Podział nieruchomości na mniejsze lokale

Podział nieruchomości na mniejsze lokale jako inwestycja

Czy kupno dużej nieruchomości po to, by podzielić ją na mniejsze lokale, jest opłacalne? Jak przeprowadzić podział nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Polsce a duże lokale

Rynek nieruchomości w Polsce faworyzuje obecnie lokale 48-63 metry. Oznacza to, że większe nieruchomości inwestycyjne (nie tylko mieszkania, ale i całe budynki, stare kamienice itp.) sprzedają się dłużej, a ich cena jest zazwyczaj dużo niższa za metr kwadratowy. Takie okazyjne inwestycje w nieruchomości mają oczywiście wielu miłośników – podział nieruchomości nie jest jednak wcale taki prosty, jak się wydaje.

Zakup, a potem podział nieruchomości na mniejsze

O ile dana nieruchomość, np. mieszkanie w kamienicy, można podzielić na dwa czy nawet trzy lokale z osobnym wejściem to wówczas, taki podział nieruchomości może się odznaczyć wyższą stopą zwrotu. Jest tak zarówno jeśli chodzi o dalszą sprzedaż, jak i najem.

 

Szczególnie najem takiej nieruchomości może mieć wysoką opłacalność inwestycji w mieszkanie z trzech powodów:

  1. Kredyt na inwestycje w nieruchomość bierzesz jeden, z kolei możesz mieć przychód z 2-3 kwot najmu (np. kupisz mieszkanie za 450 tys. zł, które podzielisz na dwie kawalerki pod wynajem).
  2. Nie musisz zakładać oddzielnych ksiąg wieczystych – najem mniejszych lokali nie wymaga odrębności.
  3. Rynek nieruchomości w dużych miastach (np. krakowski rynek nieruchomości) nieprzerwanie notuje wysoki popyt na kawalerki – dość szybko i łatwo można znaleźć na nie chętnych.

Podział nieruchomości w praktyce

Co na to poradnik inwestora rynku nieruchomości? Przed zakupem mieszkania najpierw upewnić się trzeba, że podział nieruchomości jest możliwy technicznie. Chodzi o to, że do każdego mniejszego mieszkania powinno dać się wejść z klatki schodowej osobnym wejściem. Szczególnie stare kamienice nadają się do takich projektów – zazwyczaj nie ma problemu z utworzeniem drugiego wejścia tudzież stworzeniem tj. mniejszego korytarza, z którego nastąpi podział nieruchomości na dwa odrębne lokale.

 

Ponadto, jeżeli kameralna kamienica, w której nabyliśmy mieszkanie czy blok posiada wspólnotę mieszkaniową (a prawdopodobnie posiada), to podział nieruchomości musi zostać przez nią zaaprobowany. Odpowiedni przepis o tym znajduje się w art. 22 ust. 4 tzw. Ustawy o własności lokali.

 

Z praktycznych rzeczy, warto też pamiętać, że podział nieruchomości na mniejsze lokale skutkuje zmianą numeracji – z mieszkania nr 5, tworzy się wówczas mieszkanie 5A i 5B, tak aby nie zaburzać numeracji całego budynku.

Podział nieruchomości – różne rodzaje

Warto też wspomnieć, iż pod pojęciem podział nieruchomości funkcjonuje de facto kilka różnych podziałów:

  • Wieczystoksięgowy podział nieruchomości (wyodrębnienie części nieruchomości tak, że ma ona osobną księgę wieczystą – z pewnością będzie to konieczne, jeżeli planujesz kupić większą nieruchomość celem podziału na mniejsze, które chcesz sprzedać osobno)
  • Ewidencyjny (geodezyjny) podział nieruchomości (wyodrębnia się wówczas nową nieruchomość z danego gruntu)
  • Podział nieruchomościquoad usum (dotyczy łącznej współwłasności, gdzie każdy ma identyczne prawa, np. małżonkowie do wspólnego mieszkania)
  • Prawny podział nieruchomości (dotyczy przeniesienia części własności na inne osoby, zazwyczaj jest procentowy i następuje przy dziedziczeniu nieruchomości).

Ile trwa podział nieruchomości?

To, ile trwa podział nieruchomości, zależy od tego, co dokładnie dzielimy i w jaki sposób. Dla przykładu, założenie nowej księgi wieczystej dla mieszkania trwa średnio od 3 do 6 miesięcy, z kolei podział nieruchomości pomiędzy różnych współwłaścicieli trwać może nawet do 12 miesięcy. Taka sytuacja na rynku nieruchomości jest niestety normą.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję