w Rewitalizacja budynku - jak radzić sobie z obawami mieszkańców

Rewitalizacja budynku – jak radzić sobie z obawami mieszkańców?

 

Trudno się dziwić, że remont kamienicy czy rewitalizacja nieruchomości rodzą w stałych mieszkańcach szereg obaw o przyszłość. Martwi ich często wzrost czynszu, niedogodności związane z remontem, a także to, że wprowadzone zmiany pogorszą ich komfort życia, a nie go poprawią. Obawa przed zmianami jest czymś całkowicie naturalnym i ludzkim.

 

Rewitalizacja budynku i remont kamienicy trwają zazwyczaj rok, dwa lata

 

Dla wielu osób – zarówno mieszkańców, jak i wynajmujących lokale biznesowe – rewitalizacja nieruchomości oznacza możliwe utrudnienia w dojeździe do budynku i setki godzin wiercenia. Nawet jeśli cel jest piękny i nasza kamienica kameralna w pełni odzyska blask, to i tak znajdą się lokatorzy, którzy po prostu nie chcą widzieć stelaży budowlanych, nie chcą pyłu, ani obecności robotników. Jak może sobie z tym poradzić inwestor nieruchomości? Przede wszystkim dobrze informując mieszkańców, kiedy i co się wydarzy. Remont kamienicy warto rozplanować w czasie, ustalając szczegółowy harmonogram prac i zwołać spotkanie mieszkańców, gdzie każdy dowie się, kiedy robiona będzie hydraulika, kiedy klatka schodowa itd. Ludzie lubią czuć się poinformowani.

 

Czy remont kamienicy sprawi, że czynsz wzrośnie? Oczywiście

 

Największą obawą mieszkańców lokali typu stare kamienice (Kraków, Trójmiasto, Warszawa, Poznań – nieważne, jakie miasto) jest wzrost czynszu z uwagi na podniesienie funduszu remontowego. Niekiedy składka ta rośnie nawet o 150-300 zł w skali miesiąca. Jest to jednak inwestycja w nieruchomość. Trzeba to jasno, przyjaźnie wytłumaczyć lokatorom. Do tego dochodzi fakt, że część osób może uważać, że tak kompleksowy, drogi remont kamienicy zwyczajnie nie jest potrzebny. 

 

Żeby sprostać takim obawom, należy przede wszystkim włączyć mieszkańców w proces. Jeżeli poczują, że mają głos i liczymy się z ich zdaniem, rewitalizacja budynku będzie nie tylko naszym projektem deweloperskim, ale i projektem, którego chcą wszyscy mieszkańcy. Można tego dokonać, organizując cykl spotkań dla mieszkańców, gdzie podamy im kluczowe dane techniczne budynku i uargumentujemy twardymi danymi, że remont kamienicy jest konieczny, bo inaczej np. za 5 lat mur odpadnie albo dzięki wymianie elektryki koszty ogrzewania będą de facto niższe. Warto też uzmysłowić mieszkańcom, że cena nieruchomości znacząco wzrośnie, gdy już skończymy – warto im powiedzieć, że kamienica kameralna przed remontem ma cenę np. 6500 zł za metr, a po rewitalizacji, będzie mieć 10000.

 

Obawa mieszkańców, że kamienica kameralna straci klimat

 

Wielu stałych mieszkańców, w tym szczególnie osoby starsze, boją się zazwyczaj, że remont kamienicy czy ogólna rewitalizacja nieruchomości sprawią, że przestaną odnajdywać się w nowym otoczeniu. Inny dziedziniec bez trzepaka? Wymiana okien i drzwi? Podłogi, które pewnie będą z gorszej jakości drewna? Takie głosy często się słyszy na spotkaniach konsultacyjnych. Ludzie obawiają się, że wyremontowana kamienica kameralna będzie “za bardzo” nowoczesna, że straci swój unikalny klimat. Trzeba zatem bardzo szybko wyjaśnić im, że rewitalizacja budynku ma podwyższyć jego funkcjonalność i estetykę bez ujmy dla “duszy” nieruchomości.

Nawet jeżeli nie masz jeszcze opracowanego projektu deweloperskiego i nie posiadasz wizualizacji, znajdź dobre przykłady wykonanych inwestycji. Pokaż ludziom zdjęcia przed i po. W ten sposób uzmysłowisz im, że remont kamienicy doda jej kameralności i dobrego stylu.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję