w Rewitalizacja budynku sposobem na inwestycję

 

 Rewitalizacja budynku sposobem na inwestycję

 

Kiedy rewitalizacja nieruchomości się opłaca? Czy zabytkowa kamienica kameralna to pewniejszy sposób na inwestycje mieszkaniowe w Krakowie i innych dużych miastach niż nowe budownictwo? Gdzie szukać fachowej pomocy, jeśli chodzi o rewitalizację kamienic?

 Jak inwestować w nieruchomości? Kamienice Kraków, Łódź, Wrocław, Warszawa

 

Rewitalizacja nieruchomości takiej jak kamienica to obecnie jedna z najpewniejszych inwestycji w Polsce. Jest tak z uwagi na niesłabnącą podaż na tego typu odremontowane mieszkania w dużych miastach, ich (często) doskonałą lokalizację w pobliżu centrum i to, że wiele budynków do remontu lub z nieuporządkowanym statusem prawnym można kupić za okazyjną cenę, a gdy remont kamienicy się zakończy, sprzedać je, uzyskując wysoki zwrot z inwestycji (od 30 do nawet 120%). Mieszkanie w kamienicy w Krakowie może osiągnąć cenę nawet miliona złotych, a w Warszawie nawet kilku milionów. Apartamenty w nowym budownictwie i inwestycje deweloperskie rzadko kiedy mają szansę przynieść aż tak wysoki zysk. Wbrew pozorom, rewitalizacja nieruchomości trwa też zazwyczaj krócej niż wybudowanie i wykończenie nowego budynku.

Od czego zacząć inwestycje w nieruchomości – ABC inwestora

 

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę w przypadku inwestycji w budynki to:

  • lokalizacja budynku – kamienice w Krakowie i innych dużych miastach są znacznie bardziej opłacalne niż w mniejszych miejscowościach. Liczy się przy tym nie tylko samo miasto czy dzielnica, ale i otoczenie. Spójrz na całą ulicę i sąsiadujące budynki – czy to miejsce ma potencjał? Sama rewitalizacja nieruchomości nie pomoże, jeżeli wokół będzie niebezpiecznie lub reszta budynków będzie się sypać,
  • typ nieruchomości – kamienica kameralna lub zabytkowa osiągnie znacznie wyższą cenę rynkową (szczególnie, gdy remont kamienicy pozwoli odnowić piękną klatkę schodową czy secesyjne zdobienia),
  • forma prawna – szczególnie, gdy kupujesz udział w kamienicy, warto zweryfikować strukturę właścicielską, uchwały, księgi wieczyste i stan hipoteki. Wiele spraw można uporządkować, procesy sądowe jednak trwają. Stąd, jeżeli masz wątpliwości czy dane inwestycje mieszkaniowe (Kraków, Wrocław i inne duże miasta) mają sens, możesz skorzystać m.in. z naszych usług consultingowych (rewitalizacja nieruchomości i komercjalizacja starych kamienic to obszary, w których posiadamy wieloletnie doświadczenie),
  • okazyjność kosztu zakupu i możliwy ROI z inwestycji – gdy patrzymy na kamienice na sprzedaż, Kraków i inne miasta stosunkowo rzadko wystawiają “prawdziwe perełki”. Dlatego warto poczekać lub poszukiwać inwestycji, które nie zawsze są dostępne poprzez popularne portale nieruchomości, a następnie sporządzić drobiazgowy kosztorys remontu. Zanim dokonamy zakupu, należy przeliczyć możliwy zwrot z inwestycji.

Rewitalizacja nieruchomości – o czym warto pamiętać

 

Rewitalizacja budynku to zazwyczaj proces, na który trzeba przeznaczyć minimum 1-2 lata.

 

Po pierwsze, jeżeli rewitalizacja nieruchomości ma zostać sfinansowana przynajmniej po części z dotacji, wiele wniosków rozpatrywanych jest w określonych miesiącach roku. Po drugie, remonty kamienic trwają – czasem okazuje się, że dopiero na etapie wejścia ekipy budowlane okazuje się, że np. któraś ze ścian wcale nie jest z cegły albo nie sposób znaleźć jakiegoś zabytkowego elementu do klamki w drzwiach.

 

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia tego, że wielu inwestorów posiada środki finansowe jedynie na zakup którejś kondygnacji kamienicy lub kilku mieszkań – wówczas, koniecznym staje się poszukanie drugiego inwestora, tak aby remont kamienicy przebiegł stosunkowo szybko i sprawnie. Nie chcemy wszak utknąć w sytuacji, gdzie posiadamy jedynie część udziałów w budynku, ale pozostali właściciele nie chcą inwestować w komercjalizację kamienicy.

 

Jak znaleźć wyjście z takiej sytuacji? Warto się wówczas rozejrzeć za obcym kapitałem prywatnym, najlepiej od firmy deweloperskiej, która odkupi resztę udziałów naszych lub pozostałych właścicieli i wesprze cały proces.

 

 

 

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję