w Rewitalizacja nieruchomości typu kamienice Kraków - sytuacja na rok 2021

 Rewitalizacja nieruchomości typu kamienice Kraków – sytuacja na rok 2021

 

Rewitalizacja nieruchomości to nie tylko remonty kamienic, ale cały długotrwały proces, którego celem jest przeobrażenie zdegradowanych obszarów danego miasta w miejsca, w których znów tętni życie. Dowiedz się, czy jeśli chodzi o inwestycje, Kraków wspiera je Specjalną Strefą Rewitalizacji.

Rewitalizacja nieruchomości – informacje podstawowe

 

Popularnie uważa się, że rewitalizacja nieruchomości to kompleksowe remonty kamienic i starych budynków: wymiana instalacji, modernizacja, remont poszczególnych mieszkań, przywrócenie świetności fasadzie tak, aby zaczęła na powrót upiększać miasto, zamiast je szpecić. Termin “rewitalizacja” ma jednak znacznie szersze znaczenie. Celem tego procesu jest nie tylko wprowadzenie zmian w konkretnych nieruchomościach czy ich komercjalizacja, ale stworzenie strefy lepszego życia.

 

W Polsce rewitalizacja nieruchomości, działek i gruntów została szczegółowo opisana legislacyjnie w Dzienniku Ustaw 2015 w pozycji 1777 (tzw. Ustawa z dn. 9 października 2015 o rewitalizacji). To na tej podstawie, w całym kraju rozmaite gminy zaczęły tworzyć Specjalne Strefy Rewitalizacji – obszary, w których, jeśli jest się właścicielem danego budynku, mieszkania czy gruntu, można liczyć na specjalne dotacje, np. właśnie na remonty kamienic.

Remonty kamienic: czy takie inwestycje Kraków wspiera Specjalną Strefą Rewitalizacji?

 

Kraków  jest bardzo zasobny w kamienice i nie jest tajemnicą dla nikogo, że wiele z nich wymaga remontu. Niemniej jednak rewitalizacja nieruchomości w Krakowie nie jest obecnie wspierana przez gminę. Choć inne miasta co roku ogłaszają konkursy na remonty kamienic i oferują specjalne dotacje i udogodnienia, to Kraków, jeśli chodzi o takie inwestycje, w roku 2021 nie ustalił żadnego obszaru zdegradowanego. Specjalna Strefa Rewitalizacji w Krakowie nie istnieje zatem na obecny moment.

 

Ta sytuacja może się jednak w przyszłości zmienić, jeżeli Rada Miasta podejmie specjalną uchwałę wyznaczającą teren, gdzie rewitalizacja nieruchomości i gruntów zacznie obowiązywać. Warto mieć w pamięci, że teren taki musi być zamieszkany przez mniej niż 30% mieszkańców gminy. Stosowny komunikat w tej sprawie powinien pojawić się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Kraków. Jest to również miejsce, w którym można sprawdzić, czy jakieś kamienice na sprzedaż Kraków (miasto jako właściciel) aktualnie oferuje.

Rewitalizacja nieruchomości typu kamienice w Krakowie – czy istnieją inne sposoby na pozyskanie funduszy?

 

Zanim rozpoczniemy remont kamienicy, warto wcześniej sprawdzić, czy nie przysługuje nam dofinansowanie na któreś z działań, które i tak mamy zaplanowane. Dla przykładu, jeśli chodzi o zabytkowe kamienice, Kraków udziela na nie dodatkowych dotacji na roboty budowlane, prace restauratorskie i konserwatorskie. Wnioski o nie składać można każdego roku do dnia 31 października. Ponadto, bardzo często można też uzyskać fundusze na wymianę pieców węglowych.

 

Co więcej, środki na remonty kamienic można pozyskać nie tylko od miasta, ale i poprzez uzyskanie finansowania w banku lub prywatnie. W tej drugiej sytuacji można dla przykładu sprzedać część udziałów właścicielskich odpowiednio wybranemu inwestorowi. Istotnym jest tu jednak, aby upewnić się wcześniej, że posiada on fundusze na remont kamienicy i rewitalizacja nieruchomości rzeczywiście się odbędzie.

 Kamienice Kraków – zastanawiasz się nad rewitalizacją lub komercjalizacją?

 

Nasza firma Money Square z siedzibą w Krakowie działa w tematach takich jak rewitalizacja nieruchomości od ponad dekady. Remonty kamienic pod inwestycje to nasza specjalność. W ramach oferty consultingowej pomagamy ocenić projekty inwestycyjne i odpowiednio zaplanować poszczególne etapy komercjalizacji budynków. Doradzamy również, w jaki sposób uzyskać finansowanie i dotacje na remonty kamienic, a także jesteśmy otwarci na odkupienie całości lub części nieruchomości, tak aby inwestycja zwróciła się obu stronom. Zachęcamy do kontaktu.

 

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję