w Osiedle spełniające wszystkie standardy-s

Rynek nieruchomości dzisiaj: Osiedle spełniające wszystkie standardy i oczekiwania klientów

 

Jak zmienił się rynek nieruchomości w Polsce w 2021 roku? Jak budować z myślą o potrzebach lokatorów, które wszak są teraz nieco inne? I czy ustawa o gospodarce nieruchomościami to regulacja, z którą powinni być zaznajomieni deweloperzy?

 

Rynek nieruchomości w Polsce w 2021 roku – kilka zmian

 

Standardy budownictwa zmieniają się delikatnie z roku na rok, tak aby, jak najlepiej wpisać się w aktualne trendy i oczekiwania. Warto wiedzieć, że w 2021 roku polski rynek nieruchomości znów odnotował kilka istotnych zmian. Z danych, jakie opublikował w sierpniu bieżącego roku serwis Bankier.pl, wynika, m.in., że:

 • warto, aby inwestor nieruchomości budował mniejsze domy (epidemia zwiększyła na nie popyt; w 2021 oddano ich w Polsce prawie 42,5 tysiąca),
 • ceny małych działek budowlanych, czyli takich do 8 arów, poszły mocno w górę (w takich miastach, jak Wrocław nawet o 90%),
 • średni metraż mieszkań deweloperskich to w tej chwili 50 mkw, a nie 60, jak to było jeszcze cztery lata temu,
 • nowe mieszkania deweloperskie rosną na wartości i to szybciej niż inflacja – w uśrednieniu 5% w skali roku (dla przykładu: ceny nieruchomości Wrocław to 8500 zł za metr, nieruchomości Kraków 9500, a nieruchomości Warszawa 10 600).

 

Z tych statystyk jasno wynika przynajmniej część oczekiwań lokatorów.

 

Oczekiwania lokatorów istotne podczas wyboru projektu

 

Jak budować z myślą o potrzebach lokatorów? Cóż, w tej chwili dla wielu potencjalnych nabywców mieszkań i domów deweloperskich, niesamowicie istotne są takie sprawy, jak:

 • cena nieruchomości – zważywszy na szalejącą inflację i podwyżki kosztów życia, koszt nieruchomości jest w tej chwili kluczowy. Nie chodzi przy tym o to, aby na siłę zaniżać cenę (wówczas rodzą się podejrzenia, że projekt deweloperski wykorzystuje słabej jakości materiały), raczej zwyczajnie jej nie zawyżać,
 • dużo zieleni, spokojne sąsiedztwo – popyt na małe osiedla domków jednorodzinnych na obrzeżach miast rośnie, dodatkowo dobrze oceniane są place zabaw dla dzieci, małe skwery z drzewami lub dostęp do własnego ogródka,
 • dobry dojazd i infrastruktura – nawet jeżeli ktoś chce mieszkać na wsi, to oczekuje, że dojazd do miasta, gdzie pracuje, zamknie się w 30 minutach,
 • estetyka projektu – jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, to wygląd ma znaczenie. Musi być nowocześnie i ładnie,
 • funkcjonalność i ekologia – panele słoneczne, inteligentne domy, odpowiedzialne budownictwo, dla wielu lokatorów to ma znaczenie,
 • nowe inwestycje mieszkaniowe Kraków, Poznań, Warszawa i Trójmiasto do 50 metrów kwadratowych – to w tej chwili najbardziej pożądany metraż w dużych miastach.

 

Ustawa o gospodarce nieruchomościami – najważniejsze informacje dla deweloperów

 

Każda inwestycja w nieruchomość, która jest budowana od zera, podlega również kilku istotnym regulacjom prawnym. Ich źródłem jest ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku, w której ostatnią zmianę wprowadzono w lipcu 2021. Najważniejsze jej punkty dla deweloperów określono w 2 sekcjach:

 • Dział III, Rozdział 7: Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej
 • Dział IV: Wycena nieruchomości.

 

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, ustawa o gospodarce nieruchomościami wyraźnie zaznacza, że deweloper musi uczestniczyć w kosztach budowy infrastruktury, takiej jak m.in. drogi dojazdowe do osiedli. Robi to zazwyczaj poprzez opłatę adiacencką, którą wylicza mu gmina. Z kolei wycena nieruchomości o wartości rynkowej powinna odbywać się przede wszystkim na drodze porównania podobnych inwestycji oraz poniesionych kosztów rzeczywistych.

 

Co istotne, inwestycje w nieruchomości deweloperskie podlegają również normom określonym przez Unię Europejską – dla przykładu, aktualny współczynnik przenikalności cieplnej ścian zew. to obecnie 0,2 W/m2K.

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję