w Stara kamienica Kraków - co można zrobić by zarobić

Stara kamienica Kraków – co można zrobić, by zarobić?

 

Jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, Kraków jest do tego doskonałym miastem. Posiada wiele kamienic do remontu w atrakcyjnych dzielnicach, a z uwagi na stały rozkwit miasta, nie brakuje w nim osób z zasobnymi portfelami, które chętnie nabędą odremontowane, klimatyczne nieruchomości.

Stara kamienica Kraków – sposoby na zarobienie na inwestycji

Inwestycje w nieruchomości, takie jak kamienice cechują się wysokim stopniem zwrotu. Jest tak dlatego, że budynki te nie tracą na wartości wraz z upływem czasu – są niezwykle odporne na wahania na rynku nieruchomości z uwagi na fakt, że podaż na odremontowane w nich mieszkania nie maleje. Jest ich zbyt mało, by miało się to w najbliższych dekadach w jakikolwiek sposób zmienić. Biorąc pod uwagę tego typu inwestycje mieszkaniowe- Kraków wydaje się być jednym z najatrakcyjniejszych polskich miast – zachowało się  w nim sporo kamienic, na których da się zarobić.

 

W jaki sposób można zarobić na zakupie starej kamienicy w Krakowie lub jej części? Oto kilka przykładów:

  • zakupić mieszkanie i uporządkować jego księgę wieczystą – kamienice na sprzedaż (Kraków) mają często nieunormowany stan prawny, przez co ich cena jest stosunkowo niska. Odsprzedanie części kamienicy z już założoną księgą wieczystą jest znacznie łatwiejsze i bardziej się opłaca,
  • zakupić mieszkanie i przeprowadzić podstawowy remont kamienicy, tak aby doprowadzić całość do stanu deweloperskiego (czasem wystarczy jedynie wymienić instalacje, doprowadzić cieplik miejski i naprawić podłogi, a już wartość lokalu idzie w górę o 20-40%),
  • jeżeli jesteśmy już właścicielem, możemy zmienić układ lokali pod atrakcyjniejsze inwestycje mieszkaniowe – Kraków na przykład, podobnie jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto ma duże zapotrzebowanie na kawalerki (z jednego mieszkania w kamienicy (ok 64-70 metrów) spokojnie wyjść nam mogą dwie kawalerki, które możemy następnie wynająć, uzyskując w sumie min. 50% więcej przychodu niż z wynajmu dużego mieszkania tej wielkości).

 Remont kamienicy – 3 najważniejsze działania

Jeżeli rozważasz remont kamienicy, to warto zaplanować go w następujący sposób:

  1. Sprawdzenie, czy rewitalizacja nieruchomości ma szansę na dofinansowanie ze środków miasta (w osobnym artykule pisaliśmy o tym więcej  ). Jeżeli tak, to warto uprzednio złożyć odpowiednie wnioski o dotacje na prace restauratorskie i budowlane,
  2. Opracowanie szczegółowego kosztorysu (warto zacząć od wymiany instalacji wodnej i elektrycznej, a także systemu grzewczego; następnie wycenić wymianę lub naprawę okien i drzwi, odrestaurowanie fasady budynku i klatki schodowej oraz doprowadzenie mieszkań do co najmniej stanu deweloperskiego),
  3. Ogłoszenie konkursu na prace remontowe lub znalezienie odpowiedniej firmy remontowej.

Kamienice Kraków: najlepsze lokalizacje pod inwestycje

Kraków jest naprawdę bogaty w kamienice, a tych podniszczonych, idealnych pod inwestycje jest w tym mieście całkiem sporo. Wybierając odpowiedni budynek pod inwestycję, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące lokalizacje:

  • Stare Miasto
  • Kazimierz
  • Kleparz
  • Stare Grzegórzki

 

W tych dzielnicach remont kamienicy, a więc podniesienie jej standardu, może najbardziej się opłacić. Wyremontowane mieszkania osiągają w nich średnią cenę 13-14 tys. za metr kwadratowy.

Stara kamienica Kraków, ulica   – przykład inwestycji

 

Zabytkowa kamienica przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Krakowie to jeden z dobrych przykładów inwestycji w remont kamienicy. Budynek, który mieliśmy przyjemność rewitalizować w 2017 roku ma powierzchnię użytkową 2055 m2 i 5 kondygnacji, co pozwoliło wydzielić aż 11 apartamentów premium oraz 2 lokale usługowe.

 

Dzięki doskonałej lokalizacji (kamienica Kraków, pomiędzy Kazimierzem a Zamkiem Królewskim na Wawelu), nieruchomość z miejsca przykuła uwagę inwestorów. 20% lokali zostało z powodzeniem sprzedanych jeszcze zanim remont kamienicy się rozpoczął, a kolejne 60% w pierwszych jego miesiącach.

 

Budynek przeszedł całkowitą rewitalizacją od wnętrz po fasadę. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa klatka schodowa z pięknymi secesyjnymi freskami, które udało się odrestaurować.

 

 

 

 

Rewitalizacja budynku – samodzielnie czy z pomocą dewelopera?MoneySquare

 

 

Pozostałe Artykuły

Zobacz wszystkie
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis może być bezpieczny i wygodny.
Akceptuję